راهنمای انتخاب و خرید دوربین های مداربسته

در این مطلب راهنمای خرید دوربین، دستگاه‌های رکوردر DVR و NVR دوربین های مداربسته گنجانده شده است. دوربین ها و دستگاه های رکوردر دارای چند ویژگی اصلی هستند که می توانید بر اساس آن ها محصول مورد نظر خود را انتخاب نمائید. در پارت اول راهنمای انتخاب بهترین دوربین مداربسته مطابق با نیاز کاربر و در پارت دوم و سوم راهنمای خرید دستگاه‌های آورده شده است.

 1. سنسور تصویر :

سنسور دوربین مداربسته وظیفه تبدیل نور دریافتی به سیگنال الکتریکی را بر عهده دارد.سنسور CMOS با مصرف انرژی کمتر و بازده بیشتر اکنون مورد توجه تمام برندها قرار گرفته و در تمامی آنها بکار برده می شوند.

 1. کیفیت تصویر :

کیفیت تصویر در دوربین های مداربسته با استفاده از واحد مگاپیکسل (MP) نمایش داده می شود. دوربین های مداربسته در کیفیت تصویرهای مختلفی از ۱ مگاپیکسل تا ۸ مگاپیکسل ارائه می شود.

 1. لنز :

لنز در دوربین های مداربسته انواع مختلفی دارد به صورت کلی بر اساس نوع لنز دوربین ها به سه نوع ثابت (Fix)، متغیر (Varifocal) و متغیر موتوردار (Motorized) تقسیم بندی می شود. لنزهای واید (Wide) برای مکان های کوچک و لنزهای با زاویه بسته نیز برای محیط های وسیع مناسب تر هستند.

 1. دید در شب :

این تکنولوژی با استفاده از LEDهای IR امکان مشاهده تصاویر را در تاریکی مطلق برای دوربین ها میسر می سازد. تقریبا تمام دوربین های مداربسته دارای قابلیت دید در شب می باشند. اما در برد پرتاب نور IR و نوع کیفیت آن با یکدیگر تفاوت دارند.

 1. استاندارد محافظت IP :

برای استفاده از دوربین های مداربسته مداربسته در محیط های بیرونی می بایست این دوربین ها در برابر ورود عوامل بیرونی همچون رطوبت و گرد و غبار مقاوم باشند به همین دلیل کمپانی مداربسته دوربین های خود را معمولا با درجه محافظت IP66 یا IP67 ارائه می دهد.

راهنمای انتخاب دستگاه DVR

 1. تعداد کانال ورودی تصویر :

دستگاه DVR دوربین های مداربسته با تعداد کانال های مشخصی به بازار ارائه می شوند. این دستگاه ها شامل دستگاه های ۴، ۸، ۱۶، ۲۴ و ۳۲ کاناله هستند. برای مثال چنانچه شما ۵ دوربین مداربسته خریداری کنید نیاز به یک دستگاه ضبط ۸ کاناله مداربسته خواهید داشت.

 1. کیفیت تصویر مورد پشتیبانی:

همانطور که دوربین های مداربسته با کیفیت های متفاوتی به بازار ارائه می شوند (برای مثال ۲ یا ۵ مگاپیکسلی) هر کدام از دستگاه های مداربسته نیز توان پشتیبانی از کیفیت تصویر متفاوتی را خواهند داشت.

 1. تعداد هارددیسک :

دستگاه های رکوردر دوربین مداربسته معمولا دارای یک و یا دو پورت SATA برای اتصال به هارد هستند که کاربر می تواند هارد مورد نظر با ظرفیت دلخواه خود را به آن متصل نماید.

 1. تعداد ورودی/خروجی دستگاه :

معمولا دستگاه های DVR دارای انواع پورت های خروجی و ورودی هستند که از جمله می توان به پورت میکروفون، رابط USB مداربسته، پورت HDMI و سایر پورت های LAN ،VGA ،RS425 و … اشاره نمود.

راهنمای انتخاب دستگاه NVR

 1. تعداد کانال تصویر و صدا :

دستگاه NVR نیز مانند DVR با تعدد کانال های ۴، ۸، ۱۶، ۳۲ و … تولید می شود. با توجه به اینکه دستگاهNVR مداربسته فاقد ورودی صدا است. برای ضبط صدای محیط باید از میکروفون استفاده کرد.

 1. پهنای باند :

یکی از مباحث مهم در مورد دستگاه NVR پهنای باند ورودی آن است که در هنگام خرید باید به آن توجه نمود. زیرا چنانچه مجموع پهنای باند مصرفی دوربین ها بیشتر از ظرفیت پهنای باند ورودی دستگاه باشد سیستم با مشکل مواجه خواهد شد.

 1. تعداد و ظرفیت هارددیسک :

دستگاه NVR نیز تعداد مشخصی از هارددیسک ها را پشتیبانی می کند. چنانچه نیاز به ضبط طولانی مدت تصاویر دارید باید از هارددیسک‌هایی با ظرفیت بالاتر استفاده کنید.

 1. قابلیت POE :

برخی از مدل های دستگاه NVR از نوع POE هستند. در صورتی که NVR از نوع POE باشد می تواند علاوه بر انتقال اطلاعات برق لازم برای دوربین ها را نیز تامین نماید. POE بودن دستگاه NVR یک مزیت مهم محسوب می گردد به ویژه در پروژه های بزرگ که در پایین آوردن هزینه ها نقش مهمی خواهد داشت.

منبع: http://DidebanLamerd.ir

محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.